Rino Borini: “Pokušavam probuditi banke”
Švicarske banke su dostigle prekretnicu. Nisu više najbolje, dok velike tehnološke kompanije (Big Techs) sve više određuju što je bankarstvo, kaže financijski stručnjak Rino Borini u intervju na finews.tv.
Rino Borini sebe ne vidi kao zloglasnog kritičara banaka čak i ako ih redovno izvodi na sud. “Radije bih ih probudio jer oni nisu (više) najbolji”, kaže Borini.
Imovina klijenata banaka je posljednjih godina dodatno povećana zahvaljujući rastućem tržištu, dok su u isto vrijeme prihodi od provizija i usluga u kolapsu, naglašava finansijski stručnjak i medijski poduzetnik.
“To više nema veze s napornim radom. Dodana vrijednost je očigledno smanjena “, objašnjava Borini i žali zbog toga, jer je bankarstvo DNK Švicarske: „Sa ove tačke gledišta, trebali bismo igrati u top 3 Lige prvaka. Ali mi to ne radimo.”

Preispitajte poslovne modele
Borini razlog za ovaj pad vidi u činjenici da banke i dalje izgledaju previše dobro. Oni bi se također sakrili iza regulatora i žalili na negativne kamate. “Već pet godina znamo da postoje negativne kamate i da će vjerovatno još neko vrijeme trajati”, rekao je stručnjak.
U tom pogledu, bilo bi krajnje vrijeme da banke rade na svojim poslovnim modelima. „Sutrašnja banka nije banka današnjeg, a sutra je već tu“, Borini upozorava i želi da švicarske finansijske institucije gledaju više izvan okvira – u Aziju, SAD, Rusiju ili Holandiju.
Nedostatak mašte
Mnogo je toga već učinjeno u Švicarskoj, ali ne dosljedno. Kada je u pitanju digitalizacija, mnogim bankama nedostaje razmišljanja i mašte.
Ne raspoznaju razliku između digitalizacije kao dužnosti i digitalne promjene u smislu duboke transformacije. Nedostatak mašte o onome što će tehnologija kreirati u budućnosti.
Bankarstvo bi trebalo pomoći ljudima
Da bi to ilustrirao, Borini navodi primjer Alipay-a. Ovo nije banka, već lifestyle aplikacija. „Moramo stići tamo. Bankarstvo je osmišljeno kako bi pomoglo ljudima da bolje upravljaju imovinom i donose bolje investicione odluke.”
Osnivač Alibabe Jack Ma je jednom rekao: “Ako se banke ne promijene, promijenit ćemo ih.” „Došli smo upravo do toga. Big Techs sve više određuju bankarstvo “, kaže Borini i savjetuje lokalnim finansijskim institucijama da dobro razmisle koji bi elementi još uvijek mogli dodati vrijednost.
“Vjerovati da će gotovo 250 preostalih švicarskih banaka preživjeti je potpuna iluzija”, kaže Borini.